The Official Athletics Site of the Camanche High School Indians

1st Team All-State

Updated: 9/12/17    

  • Luke Drennen - Baseball (05)
  • Chris Ivey - Baseball (91)

  • Ashtyn Dixion - Women's Basketball (10)
  • Sara Meyermann - Women's Basketball (98)
  • Jenny Dirks - Women's Basketball (94)

  • Dylan Hundley - Men's Basketball (17)
  • Doug Timmer - Men's Basketball (88)

  • Ethan Hull - Men's Bowling (15)
  • Cody Langfitt - Men's Bowling (15)
  • Austin Pruett - Men's Bowling (11)

  • Brooke Keil - Women's Bowling (17)
  • Jordan Smith - Women's Bowling (17)
  • Jordan Smith - Womens Bowling (16)
  • Jordon Smith - Women's Bowling (15)
  • Shanna Kolsrud - Women's Bowling (15)
  • MaKenzie Ciner - Women's Bowling (15)
  • Morgan Determan - Women's Bowling (13)
  • Faith Schultz - Women's Bowling (13)
  • Faith Schultz - Women's Bowling (12)
  • Erin Gluesing - Women's Bowling (95)
  • Lori Sharp - Women's Bowling (90)
  • Andrea Ehlers - Women's Bowling (86)
  • Vicki Goff - Women's Bowling (86)

  • Drake Sachsenmier - Men's Cross CountryWC (11)

  • Lorena Temple - Women's Cross Country (08)

  • Kerri Lord - Women's Golf (16)

  • Derek Harksen - Football (13)
  • Michael Osaro - Football (11)
  • Mike Sullens - Football (10)
  • John Naeve - Football (95)
  • Nick Beal - Football (92)

  • Shea Meyermann - Volleyball (00)
  • Drew Meyermann - Volleyball (99)
  • Sara Meyermann - Volleyball (97)


All State selections

Baseball All-State
Year Class Team Org. Pos. Player Gr.
2012 2A 2nd ISC C TJ Runge Sr.
2006 2A 2nd IHSBCA P Tony Foster Sr.
2005 2A 1st* IHSBCA OF Luke Drennen Sr.
2005 2A 2nd INA OF Luke Drennen Sr.
2004 2A 3rd INA OF Luke Drennen Jr.
2002 2A HM INA OF Nate Duncan Sr.
2000 2A HM INA P Chris Seibel Sr.
2000 2A HM INA IF Adam Stienes Sr.
1999 2A HM INA P Chris Seibel Jr.
1999 2A HM INA IF Josh Vogel Sr.
1992 3A HM INA P Dan Sager Sr.
1992 3A HM INA C James Sterbenz Sr.
1992 3A HM INA IF Mike Brennan Sr.
1992 3A HM INA OF Nate Sander Sr.
1991 3A 1st* INA 1B Chris Ivey Sr.
1991 3A HM INA P Dan Sager Jr.
1991 3A HM INA C James Sterbenz Jr.
1991 3A HM INA OF Denny Donovan Sr.
1987 3A       Clay Sander Sr.
1987 3A 4th INA IF Randy Vogel Sr.
1978 NA HM INA IF Jim Vogel Sr.
1966         Bernie Vogel Sr.

 


 

Boy's Basketball All-State
Year Team Pos. Player Grade
2017 1st* DMR F Dylan Hundly Sr.
2017 2nd INA F Dylan Hundly Sr.
2017 2nd INA G Dakota Soenksen Sr.
2001 3rd G Kyle Ketelsen Sr.
1988 1st* G Doug Timmer Sr.
1985 7th F Ed McMahon Sr.
1973 5th F Klaus Andresen Sr.
1972 3rd F Don Nissen Sr.

 


 

Girl's Basketball All-State
Year Team Pos. Player Grade
2017 3rd C Courtney Schnoor Sr.
2013 3rd G Kylie Vogel Jr.
2010 1st* G Ashtyn Dixon Sr.
2010 2nd G Ashtyn Dixon Sr.
2009 2nd G Ashtyn Dixon Jr.
2001 2nd G Erin Hagge Sr.
2001 2nd G Erin Hagge Sr.
2001 HM G Erin Hagge Sr.
1998 1st* C Sara Meyermann Sr.
1998 1st* C Sara Meyermann Sr. 
1998 2nd C Sara Meyermann Sr.
1998 HM F Lisa Munck Sr.
1998 HM F Jessica Moore Sr.
1997 2nd C Sara Meyermann Jr.
1994 1st* F Jenny Dierks Sr.
1994 2nd F Jenny Dierks Sr.

 


 

Boy's Bowling All-State
Year Class Team Player Gr.
2015 1A 1st Ethan Hull Sr.
2015 1A 1st Cody Langfitt Sr.
2012 1A 2nd Cody Mensinger Jr.
2011 1A 1st Austin Pruett Jr.
1996 1A 2nd Rodney Haack Sr.
1983 1A 2nd Brent Dawson Sr.

 


 

Girl's Bowling All-State
Year Class Team Player Gr.
2017 1A 1st* Brooke Keil Sr.
2017 1A 1st* Jordan Smith Jr.
2016 1A 1st* Jordan Smith So.
2015 1A 1st * Jordan Smith Fr.
2015 1A 1st* Shanna Kolsrud Jr.
2015 1A 1st* MaKenzie Ciner Sr.
2013 1A 1st Morgan Determan Jr.
2013 1A 1st Faith Schultz Sr.
2012 1A 1st Faith Schultz Jr.
1995 1A 1st* Erin Gluesing Sr.
1984 1A 2nd Emily Gluesing Jr.
1994 1A 2nd KaCee Kooi Sr.
1993 1A HM Emily Gluesing So.
1993 1A HM Amber Metzger Jr.
1992 1A 2nd Jenifer Geiger Sr.
1990 1A 2nd Danika Determann Sr.
1990 1A 1st* Andrea Ehlers Sr.
1986 1A 1st* Lori Sharp Jr.
1986 1A 1st* Vicki Goff So.

 


 

Boy's Cross Country All-State
Year Class Team Player Time Gr.
2011 2A/WC 1st* Drake Sachsenmier 21:28 So.

 


 

Girl's Cross Country All-tate
Year Class Team Player Time Gr.
2008 2A 1st Lorena Temple 15:22 Fr.

 


 

Football All-State
Year Class Team Pos. Player Gr.
2013 2A 1st Def.* P Derek Harksen Sr.
2013 2A 3rd Def. P Derek Harksen Sr.
2011 2A 1st Def.* ST Michael Osaro Sr.
2010 2A 1st Def.* DB Michael Sullens Sr.
2010 2A 2nd Def. DB Michael Sullens Sr.
2010 2A 3rd Def. LB Brett Johnson Sr.
2006 2A 2nd Def. L Zack Mussman Sr.
2002 2A H.M. Def. B Joe Jess Sr.
2000 2A H.M. Off. B Kyle Ketelsen Sr.
1999 2A 2nd Def. L Jason Weller Jr.
1997 2A 3rd Def. LB Josh Empen Sr.
1996 2A 3rd Off. L Josh Liddle Sr.
1995 3A 1st Off.* E John Naeve Sr.
1995 3A 2nd Def. LB Mike Campie Sr.
1995 3A H.M. Off. L Josh Liddle Jr.
1992 2A 1st Def.* P Nick Beal Sr.
1987 na HM   Chad Siemon Sr.
1986 na HM   Wade Baxter Sr.
1985 na SM   Jesse Everhart Sr.
1985 na SM   Wade Baxter Jr.
1984 na 2nd Def. IL Ed McMahon Sr.
1980 na HM   Craig Hilgendorf Sr.
1979 na HM   Scott Stevens Sr.
1972 na 5th E Claus Andersen Sr.
1967       Brad Lego Sr.
1967       Guy Capenter Sr.

 


 

Girl's Golf All-State
Year Class Player Team Gr.
2016 3A Kerri Lord 1st Sr.

 


 

Softball All-State
Year Class Team Org. Pos. Player Gr.
2011 2A HM IGCA P Haley Pulse Sr.
2004 2A 2nd IGCA P Katie Strain Sr.
2004 2A SM IGCA SS Ashley Stienes Sr.
2003 1A 3rd IGCA P Katie Strain Jr.
2003 1A 7th IGCA SS Ashley Stienes Jr.
2003 1A SM IGCA C Cigi Low Jr.
2002 1A 3rd IGCA P Katie Strain So.
2002 1A 5th IGCA UT Ashley Steines So.
2002 1A SM IGCA C Cigi Low So.
2002 1A HM IGCA UT Rachel Medinger Fr.
2001 1A SM IGCA P Katie Strain Fr.
2001 1A HM IGCA C Cigi Low Fr.
2001 1A HM IGCA SS Ashley Steines Fr.
2000 2A SM IGCA P Katie Strain 8th
1999 2A SM IGCA OF Jennifer Lyons Sr.

 


 

Volleyball All-State
Year Team Pos. Player Gr.
2013 2nd OH Libby Schnoor Sr.
2010 SM MB Ashley Gonzales Sr.
2010 HM S Tiana Bark Sr.
2009 2nd OH Ashtyn Dixon Sr.
2009 3rd OH Chelsea Moore Sr.
2009 SM Tiana Bark Jr.
2008 HM Ashtyn Dixon Jr.
2007 HM Ashtyn Dixon So.
2005 1st Shea Meyermann Sr.
2005 2nd S/OH Shea Meyermann Sr.
2005 3rd OH Heather Hodge Sr.
2004 SM Shea Meyermann Jr.
2003 2nd S/OH Ashley Steines Sr.
2003 SM Shea Meyermann So.
2002 5th S/OH Ashley Steines Jr.
2001 3rd MB/S Ashley Alm Sr.
2001 SM Ashley Steines So.
2000 1st* MB Drew Meyermann Sr.
2000 2nd S/OH Erin Hagge          Sr.
2000 SM Ashley Alm Jr.
1999 2nd MB Drew Meyermann Jr.
1999 3rd S/OH Erin Hagge          Jr.
1999 HM Whitney Kehe Sr.
1998 4th MB Cyanne Alm Sr.
1998 HM Erin Hagge          So.
1998 HM Whitney Kehe Jr.
1997 1st* MB Sara Meyermann Sr.
1997 4th MB Michelle Roach Sr.
1997 HM Cyanna Alm Jr.
1997 HM Elizabeth Drury Sr.
1997 HM Brooke Giffod Sr.
1996 2nd MB Sara Meyermann Jr.
1996 SM Krista Determan Sr.
1988   Alysia Gonzales  
1987   Alysia Gonzales  
1987   Brab Willis  
1986   Alysia Gonzales  

 


 

Sports Information note: All records are believed to be accurate based on archives owned by the CHS Athletic Department. Only known statistics and other information was included when compiling the CHS Record Book. If you think there is an error or a record omitted, please call the Office of the Athletic Director at (563)259-3010 or email chssports@camanchecsd.org. All records require a form of documentation to verify the accuracy of the information.